North Carolina College Commitments

    

 

Girls' Class of 2018
Mackenzie Battle, Aberdeen The Citadel
Jennifer Chang, Cary Southern California
Kathryn Elliott, Coast USC-Upstate
Sarah Funderburg, Wilmington Winthrop
Channing Garnett, Wake Forest UNC-Wilmington
Emily Hawkins, Lexington Campbell
Natalie Hill, Smithfield Shenandoah
Anna Hillman, Summerfield Belmont Abbey
Madison Isaacson, Greensboro James Madison
Alexis Jarrell, Davidson UNC-Wilmington
Olivia John, Summerfield Western Carolina
Hailey Joy, Reidsville UNC-Greensboro
Nicole Kramer, Charlotte NC State
Parker Melting, Charlotte UNC-Pembroke
Katie Ochoa, Southern Pines Belmont Abbey
Grace Olmstead, Four Oaks Mt. Olive
Claire Patrick, Creedmoor Wingate
Emma Reid, Flat Rock Converse
Riley Smyth, Cary Virginia
Amy Wooten, Clinton Western Carolina
 
Boys' Class of 2018
AJ Beechler, Pinehurst East Carolina
Zack Byers, Shelby Gardner-Webb
Michael Childress, Salisbury Richmond
Carter Cook, Cornelius Bucknell
Ben Crow, Pinehurst UNC-Greensboro
Dawson Daniels, High Point Elon
Viraj Garewal, Raleigh Davidson
Attie Giles, Pinehurst East Carolina
Alex Goff, Kings Mountain Kentucky
Lance Griffith, Concord Pfeiffer
Jack Massei, Cary East Carolina
Nathan Norfleet, Chapel Hill Furman
Carson Ownbey, Asheville UNC-Charlotte
Quinn Riley, Raleigh Duke
Lansdon Robbins, Davidson UNC-Wilmington
Michael Sanders, Davidson LSU
Cole Scearce, Durham Mt. Olive
Charlie Tate, Greensboro Presbyterian
Colin Wholey, Charlotte Centre College
Andrew Wilmoth, Raleigh NC State
Ben Woodruff, Huntersville UNC-Charlotte
 
Girls' Class of 2017
Name  Will Attend 
Mogie Adamchik, Raleigh Appalachian State 
Emily Anderson, Matthews Southern Wesleyan 
Meredith Barton, Brevard Tusculum 
Caroline Cahill, Wilmington UNC-Wilmington 
Kathryn Carson, Mooresville East Carolina 
Moon Cheong, Charlotte Dartmouth 
Samantha DeBusk, Lexington UNC Pembroke 
Sarah Hardin, West Jefferson Appalachian State 
Madison Harriman, High Point NC A&T 
Taylor Hinson, Belmont UNC-Asheville 
Keri Kenkel, Charlotte UNC-Greensboro 
Rachel Mast, Lexington UNC-Wilmington 
Emilia Midliaccio, Cary Wake Forest 
Madison Moosa, Charlotte Furman 
Jenna Nagy, Apex Belmont Abbey 
Elizabeth Nguyen, Pinehurst Georgetown 
Natalie Petersen, Holly Springs Georgia Southern 
Callista Rice, Mars Hill Clemson 
Taylor Williams, Lincolnton  Bryan 
 
Boys' Class of 2017 
Name  Will Attend 
Seve Anfindsen, Cary Southern Wesleyan 
Dustin Blank, Elon Elon 
AJ Boyd, Walnut Cove Catawba 
Bryson Boyette, Wilson Barton 
Jack Brea, Charlotte Appalachian State 
Tim Bunten, Concord East Carolina 
Stephen Carroll, Concord East Carolina 
Zachary Caudill, Wilkesboro Western Carolina 
Michael Coe, Morrisville Western Carolina 
Mason Elmore, Charlotte UNC-Chapel Hill 
Justin Emmons, Asheboro UNC-Greensboro 
Stuart Fuller, Winston-Salem  Richmond 
Ryan Gerard, Raleigh UNC-Chapel Hill 
Parker Gilliam, Cary Wake Forest 
Nicholas Holanek, Cary Belmont Abbey 
Quade Lukes, Chapel Hill Elon 
Nicholas Lyerly, Salisbury  UNC-Greensboro 
Sam McGee, Charlotte Army 
Logan McNeely, Conover Appalachian State 
Chandler Metz, Wilkesoboro Western Carolina 
Avery Papalia  St. Frances 
Avery Price, Gastonia Georgia Southern 
Alexander Scott, Raleigh Charleston Southern 
Matthew Sharpstene, Asheville West Virginia 
Jimbo Stanley, Raleigh East Carolina 
Zack Swanson, Waxhaw UNC-Charlotte 
Will Tamplin, Asheville Richmond 
 
Girls' Class of 2016
Name  Will Attend
Kaley Barts, Apex Catawba
Maggienella Basile, Morrisville Tusculum
Casey Burroughs, Wake Forest UNC-Pembroke
Lindsey Burton, Goldsboro Mt. Olive
Jamie Cassell, Charlotte Catawba
Ashley Cauthen , Flat Rock Milligan
Satah Coltrane, Asheboro Catawba
Taylor Cozart, Taylorsville Belmont Abbey
Kendall Dobbins, Summerfield UNC-Greensboro
Katy Flax, Wilmington UNC-Pembroke
Meredith Godwin, Rowland UNC-Pembroke
Grace Massengill, Hickory Wofford
Megan Munroe, Raeford UNC-Pembroke
Abby Parsons, Pinehurst Boston University
Brianna Plummber, Shelby Western Carolina
Kayla Ricks, Elm City Mt. Olive
Autumn Senter, Dobson Belmont Abbey
Siranon Shoomee, Sanford East Carolina
Sarah Spicer, Bahama Virginia Tech
Jessica Spicer, Bahama Virginia Tech
Janie Thomas, Winston-Salem UNC-Asheville
Samantha Vodry, Mooresville High Point
Alexis Whitney, Charlotte North Georgia
Grace Yatawara, Salisbury East Carolina
 
Boys' Class of 2016
Name  Will Attend
Chris  Akers, Asheville East Carolina
Eric Bae, Pinehurst Wake Forest
Preston Ball, Raleigh Loyola-Maryland
Jonathan Brightwell, Charlotte UNC-Greensboro
Walter Brinker, Sanford Appalachain State
Walker Cress, Concord James Madison
Michael  Freeman, Asheville Davidson
Aaron Graham, Asheville Appalachain State
Austin Harrill, Hickory Washington & Lee 
Zachary Laws, Hickory St. Andrews
Doc Redman, Raleigh Clemson
Henry Shimp, Charlotte Stanford
Logan Shuping, Salisbury East Carolina
Walker Simas, Charlotte Wofford
Will Simmons, Charlotte Davidson
Patrick Stephenson, Four Oaks East Carolina
Will Straub, Huntersville Marshall
Tripp Summerlin, Summerfield Appalachain State
Quinn Tardif, Charlotte James Madison
Blake Taylor, Atkinson East Carolina
Michael Wicker, Rougemont UNC-Greensboro
 
Girls' Class of 2015
Name  Will Attend
Catherine Ashworth, Fuquay-Varina East Carolina
Rhea Bhatia, Wake Forest Queens
Maria Cassas, Cary UNC-Pembroke
Annie Collom, Davidson Richmond
Carley Cox, China Grove James Madison
LeAnn Domirovits, New Bern Wingate
Joliana Elias, Jamestown Appalachain State
Savannah Gowarty, Raleigh UNC-Wilmington
Madison Moore, Westfiled Catawaba
Anna Redding, Concord Virgina
Isabella Rusher, Salisbury Richmond
Meghan Symonds, Cary Sewanee
Patricia Thompson, Hickory Appalachain State
 
Boys' Class of 2015
Name  Will Attend
Hoke Carlton, Charlotte Davidson
Noah Edmondson, Davidson Arkansas
Blake Fiest, Huntersville Virginia Tech
Preyer Fountain, Raleigh North Carolina
William Gordon, Davidson Vanderbilt
Bryce Hendrix, Greenville UNC-Greensboro
Davis Kiger, Harrisburg High Point
Joshua Martin, Pinehurt North Carolina
Nolan Mills, Charlotte NC State
James Mishoe, Cary UNC-Greensboro
Anthony Perrino, Mooresville Georgetown
Ashton Poole, Charlotte Virginia
Jonathan Rector, Hendersonville Clemson
Harrison Rhoades, Raleigh Georgetown
Davis Richards, China Grove NC State
Alex Smalley, Wake Forest Duke
Aaron Walker, Charlotte Samford
Thomas Walsh, High Point Virgina
 
Girls' Class of 2014
Name  Will Attend
Bridgett Abee, Connelly Springs Brevard
Victoria Allred, Pfafftown East Carolina
Chandler Danielson, Etowah UNC-Wilmington
Leah Deagle, Hendersonville Saint Leo
Victoria Hedrick, Lexington Catawba
Meghan Holbrooks, Winston-Salem Pfeiffer
Leigha Holt, Holly Springs Marshall
Alexis Kershaw, Winston-Salem Catawba
Jessica Kittelberger, Raleigh Dartmouth
Amanda Levy, Wake Forsest UNC-Pembroke
Cameron Little, Charlotte Citadel
Savanna Mackie, Greensboro Appalachian State
Cecily Overbey, High Point NC State
Faith Scrounge, Hickory Mars Hill
Kayla Thompson, Clarkton UNC-Wilmington
Savannah Thompson, West End UNC-Pembroke
Annika Winebarger, State Road Catawba
Savanna  Wood, Boone Appalachian State
Alaina Yeatts, Durham UNC-Wilmington
 
Boys' Class of 2014
Name  Will Attend
Scott Adams, Asheville Colgate
Will Blalock, Gastonia NC State
Patrick Cover, Huntersville UNC-Wilmington
Thomas Eldridge, Raleigh UNC-Wilmington
Elliott Grayson, Shelby Akron
Benjamin Griffin, Chapel Hill UNC-Chapel Hill
Austin Inman, Wilmington Liberty
Jake Kennedy, M. Ulla Gardner-Webb
Andrew  Kennedy, Winston-Salem Gardner-Webb
Dong-Jun Kim, Waxhaw NC State
David Kocher, Charlotte Maryland
Tristan Lough, Elon Greensboro College
Tanner Owen, High Point Wake Forest
Archer Price, Gastonia Georgia Southern
William Register, Burlington UNC-Chapel Hill
Ross Robison, Wilmington UNC-Wilmington
Ben Scholttman, Advance Auburn
Josh Stockwell, West End UNC-Greensboro
Gray Townsend, Winston-Salem Furman
 
Girls' Class of 2013
Name  Will Attend
Sarah Bae, Raleigh High Point
Sarah Bertram, Concord Gardner-Webb
Hannah Craver, Winston-Salem Appalachian State  
Evelyn Dole, Raleigh Virginia   
Marley Felthousen, Powell's Point Converse
Bethany Galloway, Charlotte Western Carolina
Allea Hawkins, Hendersonville USC-Upstate
Katherine Lail, Taylorsville Mars Hill
Allyson Markiewicz, Charlotte Wofford
Lucia Polo, Greensboro Tennessee
Elizabeth Rand, Asheville Presbyterian
Tara Simmons, Goldsboro Dartmouth
Emily Stinson, Charlotte Appalachian State  
Ashley Thompson, Clyde Western Carolina
Ashlii Thompson, Brown Summit UNC-Pembroke
 
Boys' Class of 2013
Name  Will Attend
Davis Bateman, Charlotte UNC-Chapel Hill
Clay Brown, Davidson East Carolina
Riley Davis, Kinston UNC-Pembroke
Seth Gandy, Huntersville UNC-Charlotte
Trey Guy, Fayetteville UNC-Wilmington
Keegan Hoff, Charlotte Richmond
Carter Jenkins, Raleigh UNC-Greensboro
Drew Johnson, Oak Ridge Virginia Tech
Rhyne Jones, Blowing Rock Nevada
Thomas Lilly, Newton UNC-Wilmington
Will Long, Gastonia Auburn
Zachary Martin, Pinehurst UNC-Chapel Hill
Hunter McCombs, Morganton UNC-Pembroke
Austin Morrison, Charlott William and Mary
Davis Morrison, Charlotte William and Mary
Phillip Oweida, Charlotte High Point
William Rainey, Charlotte College of Charleston
Zach Seabolt, Raleigh Winthrop
Andy Simmons, Charlotte Davidson
Jackson Spires, Fayetteville East Carolina
Peyton White, Huntersville Ohio
 
Girls' Class of 2012
Name  Will Attend
Morgan Cranford, Greensboro UNC-Greensboro
Allison Emrey, Charlotte Wake Forest
Kristi Ingram, Winston-Salem Elon
Katie Kirk, Davidson East Carolina
Devan Murphy, Charlotte East Carolina
Taelor Rubin, Raleigh Mississippi
Kayla Sciupider, Etowah Rollins
Mattie Tobey, Denver Texas Tech
Mallory Warrick, Wilson UNC-Wilmington
Adrienne Whitfield, Lexington St. Andrews
 
Boys' Class of 2012
Name  Will Attend
Michael Borton, Winston-Salem Furman
Trent Cloninger, Jacksonville Barton
Trevor Cone, Concord Virginia Tech
Wilson Day, Raleigh NC State
Andrew Decker, Greenville NC State
Roy Dixon, Salisbury UNC-Greensboro
Todd Eckstein, Durham Davidson
Alex Ehlert, Raleigh UNC-Greensboro
Billy Herring, Lillington NC State
Grant Houser, Holly Springs Campbell
Charlie Kilzer, Charlotte Western Carolina
Daniel Pizetoski, Davidson Richmond
JT Poston, Hickory  Western Carolina
Robert Register, Burlington UNC-Chapel Hill
Michael Renfrow, Pine Level Belmont Abbey
Marshall Ritchie, Concord  Catawba
Cyrus Stewart, Raleigh Wake Forest
Matthew Yelverton, Matthews Gardner-Webb
Reeves Zaytoun, Raleigh UNC-Chapel Hill
 
Girls' Class of 2011
Name  Will Attend
Lori Beth Adams, Burlington UNC-Wilmington
Sarah Almond, Albemarle Georgia
Lizzy Bundy, Clayton UNC-Greensboro
Megan Burnham, Gastonia UNC-Wilmington
Andrea Estes, Cary East Carolina
Samantha Gilder, Pinehurst Wingate
Katherine Perry, Cary UNC-Chapel Hill
Michelle Pilo, Apex South Florida
Kathryn Rand, Hampstead Wingate
Dana Watkins, Clayton UNC-Pembroke
Sarah Winnick, Wilmington Mars Hill
 
Boys' Class of 2011
Name  Will Attend
Dustin Abele, Greenville Appalachian State
Lewis Adams, Lilesville UNC-Pembroke
James Bramlett, Charlotte Davidson College
Gregory Bunner, Cherryville Western Carolina
James Chapman, Gastonia NC State
Michael Cromie, Cary Georgia
Beau Cutts, Henderson Wake Forest
Garrett Dahms, Bahama Wingate
Will Diianni, Kernersville Coker
James Ellis, Greenville UNC-Chapel Hill
Richard Fountain, Raleigh Davidson College
Logan Harrell, Huntersville South Carolina
Christian Hawley, Kernersville NC State
Jack Keefe, Fayetteville East Carolina
Andy Knox, Raleigh UNC-Greensboro
Micah Lawrence, Sanford Barton
Spencer Lawson, Raleigh East Tennessee State
Dermot McElhennon, New Bern Barton
Brent McKenzie, Wake Forest Wofford
Payne McLeod, Reidsville UNC-Wilmington
Michael Mullman, Charlotte UNC-Pembroke
Ryan Nagy, Raleigh UNC-Wilmington
Sam Packard, Pinehurst East Carolina
Patrick Sawrey, Smithfield UNC-Wilmington
Ross Slaughter, Clemmons Appalachian State
John Varol, Weddington Wake Forest
Alex Wise, Eden Guilford
 
Girls' Class of 2010
Name  Will Attend
Tatum Briele, New Bern Coastal Carolina
Jennifer Crow, Havelock UNC-Pembroke
Amanda D'Ostroph, Whispering Pines Charleston Southern
Caroline Ellington, New Bern Wofford
Courtney Gunter, Matthews UNC-Chapel Hill
Hayley Hammond, Mooresville NC State
Faith Hardison, Jamesville East Carolina
Jessica Hook, Wilmington Florida Tech
Megan Katsch, Wilmington Erskine
Laura Kinsman, Whispering Pines UNC-Pembroke
Meghan Moore, Bahama East Carolina
Jessica Neese, Liberty High Point
Courtney Taylor, Gastonia UNC-Greensboro
Laura Wearn, Charlotte Furman
Marjorie Whitney, Wilmington Queens
 
Boys' Class of 2010
Name  Will Attend
Bo Andrews, Raleigh Georgia Tech
Stefan Brewer, Charlotte UNC-Wilmington
Daniel   Claytor, Nashville Barton
Justin Clement, Lexington UNC-Greensboro
John Conner, Apex Winthrop
Brian Denton, Wendell Wingate
Zach Edmondson, Morrisville East Carolina
Robert   Hoadley, Southern Pines UNC-Greensboro
Paul Howell, Wilson Campbell
Michael Marshburn, Cary East Carolina
Michael McGowan, Southern Pines UNC-Chapel Hill
Jonathn Miles, Wilmington Pfeiffer
Josh Nichols, Kernersville Appalachian State
Ryan Vince, Charlotte James Madison
Trey White, Hickory Western Carolina
Matthew Younts, Stokesdale UNC-Greensboro
 
Girls' Class of 2009
Name  Will Attend
Lauren   Carter, West End Lenior-Rhyne College
Stephanie Demetreus, Greensboro Catawba College
Virginia Mayer, Charlotte Elon University
Amy Otteson, Wilson East Carolina University
Madison   Overbey, High Point Auburn University
Lauren   Smith, Salsibury UNC-Greensboro
Julia   Strandberg, Greensboro East Carolina University
Katie Thackerson, Earl Lenior-Rhyne College
Stepanie Wagstaff, Asheville Tulane University
 
Boys' Class of 2009
Name  Will Attend
Will Almand, Cary UNC-Greensboro
Patrick Barrett, Pinehurst UNC-Chapel Hill
Lee Bedford, Cary Wake Forest University
Curtis Brotherton, High Point High Point University
Russell Burke, Pinehurst NC State University
Jack   Fields, Southern Pines UNC-Chapel Hill
Kyle Ham, Lagrande Mt. Olive College
Parker Houston, Greensboro Kennesaw State University
Hunter Howell, Raeford NC State University
Branden Jackson, Jackson Wingate University
Ben Kohles, Cary University of Virginia
Mark McMillen, Jr., Smithfield NC State University
Daniel   Meggs, Charlotte Wake Forest University
Drew Page, Waynesville Oklahoma State University
Nic Peterson, Charlotte UNC-Chapel Hill
Connor Sock, Hickory East Carolina University
Adam Stephenson, Greenville East Carolina University
Jackson   Taylor, Wilmington Davidson College
Harold   Varner, III, Gastonia East Carolina University
David   Watkins, Hamlet East Carolina University
Kyle Wilson, Mt. Airy Western Carolinas University
Bruce Woodall, Yanceyville University of Virginia
Ben Wright, Shelby Wofford University
Taylor Zimmerman, State Road UNC-Wilmington
 
Girls' Class of 2008
Name  Will Attend
Cydney Clanton, Concord Auburn
Erica Creed, Kernersville UNC-Greensboro
Anna Lee Croom, Asheboro Wingate
Colleen Estes, Cary East Carolina
O'Connor Jennifer, Raleigh East Carolina
Amber Littman, Stoney Creek East Carolina
Leahanna Newton, Elon High Point
Jordan Ridge, Pinehurst Coastal Carolina
Julie Saleeby, Raleigh N.C. State
Megan   Ulep, Belmont Lenior-Ryhne
 
Boys' Class of 2008
Name  Will Attend
Brad Cline, Thomasville UNC-Greensboro
Will Collins, Salisbury University of Virginia
Chad Day, Raleigh N.C. State
Zack Harris, Kernersville Wingate
John Isenhour, Hickory UNC-Greesnboro
Josh   Nichols, Lewsville UNC-Greensboro
Kevin O'Connell, Cary UNC-Chapel Hill
Kyle   Sonday, Cary UNC-Greensboro
Warren Straub, Apex East Carolina
Ryan Sullivan, Winston-Salem UNC-Wilmington
Jake Wiesehan, Charlotte Appalachian State
Henry Zaytoun, III, Raleigh UNC-Chapel Hill
Carolinas Golf Association
140 Ridge Road, Southern Pines, NC 28387
910-673-1000 | admin@carolinasgolf.org
Monday-Friday: 8:30-5:00

Web Design by BlueTone Media